خطا
  • خطا در زمان بارگزاری خبرخوان ها
سختی گیر
سختی گیر سختی گیر سختی گیر

سختی گیر

 

املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب را اصطلاحا سختی می نامند. آب در طبیعت ضمن عبور از زمین های آهکی و لایه های دو لومیتی، کلسیم و منیزیم را در خود حل می کند. ترکیبات مربوط به بی کربنات کلسیم و منیزیم در آب را سختی موقت و املاح مربوطه به سولفات ، کلرور و نیترات کلسیم یا منیزیم را سختی دائم می نامند. مجموع سختی دائم و موقت سختی کل آب را تشکیل می دهد.

آبهای سخت بویژه در مصارف صنعتی و تاسیساتی ،مشکلات متعددی را به دلیل بالا بودن قابلیت رسوب گذاری و خورندگی ایجاد می کنند که اهم آن عبارتند از :

  • تشدیدخوردگی و رسوب گذاری در تاسیسات حرارتی
  • کاهش راندمان انتقال حرارت و افزایش مصرف بی رویه انرژی به دلیل وجود لایه های ضخیم رسوبی
  • ایجاد لکه و رسوبات سفید رنگ بر روی سطوح شیشه ، فلز ، پارچه ، لباس و نظایر آن .
  • کاهش ظرفیت انتقال جریان آب در اثر تشکیل رسوبات سخت در جداره داخلی لوله ها و مخازن.
  • افزایش مصرف مواد شوینده به دلیل کاهش خاصیت کف کنندگی آنها در آب سخت.

متداول ترین روش جهت حذف سختی آب استفاده از دستگاههای سختی گیری نوع رزینی می باشد.اساس کار دستگاههای سختی گیری نوع رزینی استفاده از فرایند تبادل یونی توسط رزین های کاتیونی می باشد.خواص رزین ها این است که وقتی در حضور آب سخت قرار می گیرند، یون سدیم انها با یون های رسوب گذار از قبیل کلسیم و منیزیم موجود در آب جابجا می شوند. به این ترتیب با حذف املاح کلسیم و منیزیم کاملا محلول بوده و تمایلی به رسوب گذاری ندارد.مبادله یون ها تا زمانی ادامه می یابد که همه سدیم رزین ها با کلسیم و منیزیم آب تعویض شوند، پس از این زمان ، به تدریج بازده فرایند سختی گیری کاهش می یابد.و رزین ها می بایست دوباره بازیابی و احیاء شوند.احیاء مجدد این نوع رزین ها با عبور محلول غلیظ کلرید سدیم (نمک طعام) از بستر رزین انجام می پذیرد.آب نرم خروجی از دستگاه سختی گیر برای تغذیه دیگهای بخار ، برج های خنک کننده و سایر مصارف صنعتی ،بسیار مطلوب می باشد.مخازن دستگاههای سختی گیر از ورق فولادی با ضخامت مناسب طراحی و ساخته می شوند.این مخازن پس از زنگ زدایی کامل ،توسط پوشش های ضد خوردگی از نوع اپوکسی رنگ آمیزی می گردند.هر دستگاه شامل دریچه بازدید ، شبکه لوله کشی مجهز به شیر آلات، نازلهای ورودی و خروجی آب ، اتصالات هواگیری، فشار سنج ،مخزن پلی اتیلن نگهداری محلول احیاء ،جزو متعلقات دستگاه می باشد. حداقل و حداکثر فشار کاری مناسب برای دستگاههای سختی گیر ،به ترتیب 2و 5 اتمسفر می باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید این محصول با شاره 9121975616(98)+ و یا 44266268(021)98+ تماس حاصل فرمایید و یا از طریق صفحه تماس با  ما سفارش خود را ارسال نمایید.

AddThis Social Bookmark Button

نمای تصفیه خانه

آب شیرین کن

فیلترشنی

پکیج تصفیه فاضلاب